Maliyetlerdeki yükseliş yeni konut üretimini olumsuz etkilediğinden, arz-talep dengesizliğine neden oluyor. Hammadde, navlun, enerji giderleri ve arsa bedelleri gayrimenkulde bilançoları bozdu. Tedarik, üretim ve stok sorunu hammadde tarafında maliyet artışına neden olurken, deniz ulaşımında yaşanan navlun problemi ile işletme giderleri katlandı. Yine enerji tarafında yaşanan fiyat artışları ve buna eşlik eden kur şokları bilançoları yönetilebilir olmaktan çıkarmaya başladı. En büyük maliyet artışına neden olan arsa bedelleri rasyonel olmaktan çıktı.
Sektör henüz tam manasıyla dengeye oturmuş değil. Sektörün yeniden hareketlenebilmesi için ilk etapta kurda istikrarı devamlı kılacak yeni düzenlemelerin hızla hayata geçirilmesi gereklidir. Bu tek başına yeterli olmayacaktır, çünkü en büyük maliyet artışına neden olan arsa bedellerine ait suistimalleri ortadan kaldıracak düzenlemelere gayrimenkul geliştiricilerin ciddi ihtiyacı bulunuyor. Arz ve talep dengesizliğinden oluşan yüksek fiyatlar bir balon oluşturabilir. Sektörün yakın gelecekte, ‘fiyatlama krizi’ yaşamaması için arz üretimi ile denge sağlanmalı.
Şu anda konutlar ağırlıkla yüksek gelir grubuna satılıyor, “Orta gelirli yüksek fiyatlardan ötürü konut alamıyor. Düşük gelir grubunda bulunanlar için ise konut almak artık hayal oldu. Yüzde 24’e yükselen konut kredilerinden dolayı yakın gelecekte yeni fiyatlamaların oluşmasını görebiliriz. Şu anda ağırlıkla alıcı durumda bulunan grubun almayı bırakması halinde çok daha büyük sıkıntı ortaya çıkacak.

Arsa üzerinde birden fazla kişi hak sahibi olduğu, ancak payların belli olmadığı durumlar elbirliği mülkiyeti olarak adlandırılır. Genellikle miras yolu ile kalan gayrimenkullerde karşılaşılan bu durum, iştirak halindeki mülkiyet olarak da bilinir. Payli mülkiyet ile Elbirliği mülkiyeti arasındaki fark, elbirliği mülkiyetinde kimin ne kadar oranda hak sahibi olduğunun bilinmemesi dir.
Elbirliği mülkiyetinde, gayrimenkul üzerinde herhangi bir satış işleminin yapılması için tüm hak sahiplerinin onayının alınması gerekir. Çünkü hak sahipleri, gayrimenkulün bir kısmı üzerinde değil tamamı üzerinde söz sahibidir.
Sulh Hukuk Mahkemesine başvurularak (izale-i şuyu) ortaklığın giderilmesi davası açılabilir. Mahkeme kararı ile ya da Tüm hak sahipleri ya da kendilerine vekalet eden kişilerin tapuya başvurması ile Elbirliği Ortaklığı durumuna son verilir ve elbirliği mülkiyeti paylı mülkiyete çevrilebilir.

Bulunduğumuz gunlerde hem ev fiyatları rekorda, hem de kiracıların sayısı rekorda.
Bildiğiniz üzere 2019 yılının ikinci yarısında başlayan ve 2020 yılının ilk yarısında devam eden konut kredi faizleri yüzde 22’den yüzde 9’a geriledi. Birinci el konut stokunun önemli bir miktarı bu süreçte eridi. Bankadan kredi alabilecek kadar peşinatı bulunan kişiler yeni evlerine kavuşabildi. Sonrasinda ise bir ayda ev fiyatları yüzde 6.6 yükseldi.
Düşen faizlerle ev alanların çoğunun kiraya verme amaçlı yatırımcılar oldu.
Yaşamak için ev almayı planlayan kişiler yeterince hızlı olmadiği icin ev fiyatlarının henuz yükselmediği ve faizlerin düşük olduğu geçen senenin ilk aylarındaki fırsatı yakalayamadılar.
Sonuç olarak ev fiyatlarında son bir senelik artış Nisan 2021’de yüzde 32.4’e kadar ulaştı ve Mayıs ayı itibariyle senelik artışı yüzde 29.1 olarak kaydedildi. Türkiye bu konuda dünyada lider oldu.
Özellikle son bir senede kira yükselişlerinin, ev fiyat artışlarına uyumlu seyrettiğinin söylenmesi zor. Yüzde 30 oranındaki fiyat yükselişine rağmen kiralardaki senelik artış oranı yüzde 10’dan düşük. Doğal olarak da ev fiyatları ile kiralar arasındaki fark da gittikçe açılıyor. Bu durum gelecek senelerde kiralar üzerinde yükseltici baskıya neden olabilecek gibi duruyor.
Konut piyasasındaki arz ve fiyatlar ile ekonominin durumu ve toplumun katmanları arasında ciddi dengesizliklerin bulunduğu söylenebilir. Dengesizliğin en önemli sebebi suni bir şekilde ayarlanan faizler.

KEYFİNİ SURECEGİNİZ BİR YAZLIK EV ALMAYI MI PLANLIYORSUNUZ?

Şahane Ege ve Akdeniz kıyılarına sahip olmamızın verdiği avantajla, ülkemizde yazlık ev alınacak bölge seçeneği de bir hayli fazla. Peki bize uyan en konforlu, keyifli yazlığı nasıl seçeceğiz? Bölge seçimi, evin bakımı, güvenliği, merkeze ve şehre mesafe dikkat edeceğimiz noktalardır.

Hem kışlık evinize olan mesafesi, hem daha önce tanıdığınız bildiğiniz bir yöre olması, hem de muhtemelen bütçenize uygun olacak şekilde kafanızda belirlediğiniz belirli bir bölge mutlaka vardır.

Bu konuda size verebileceğimiz ilk önemli tavsiye, ev satın almayı düşündüğünüz yerde mutlaka zaman geçirmeniz ve bölgeyi iyice tanımanız. Bir iki kere gidip görüp beğendiğiniz bir tatil yeri, orada yaz boyunca yaşamaya başladığınızda gözünüze mutlaka daha farklı görünecektir.

KARİYER FIRSATI
PEAK GAYRİMENKUL AİLESİ OLARAK, EN İYİ İMKANLARI SAĞLAYAN, KAZAN KAZAN MANTIĞIYLA ÇALIŞACAK, YENİ EMLAK YÖNETMENLİĞİ NEDENİYLE, OFİSİ OLMAYAN YADA KAPATMAK ZORUNDA KALAN, MYK BELGELİ,YADA ÜNİVERSİTE LİSANS MEZUNU GAYRİMENKUL DANIŞMANLARINI DAVET EDİYORUZ.., DİKSİYONU DÜZGÜN, İŞİNE YATIRIM YAPABİLECEK, GİRİŞİMCİ, KENDİ İŞİNİ KURMAK İSTEYEN, ÇALIŞMA ARKADAŞLARI ARIYORUZ.. NOT:BAŞVURULAR.
2021 ISTANBUL YAPI FUARI

Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul; yapı, inşaat, mimari, gayrimenkul pazarlama, mühendislik ve tasarım ürünlerini 1-4 Nisan da Istanbul da sergileyecek.
İş dünyası profesyonellerinin daha iyi ziyaretçi deneyimi sağlamaları için 43. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul 2021, ana ürün grupları ve kategorilere göre salonlara ayrıldı.

Aile konutu şerhi eşlerden birinin diğerinin izni olmadan konut üzerinde satma ya da kiralama gibi bir işlem yapmasını engelleyen bir düzenlemedir. Tapuya şerh düşülerek gerçekleştirilen aile konutu şerhi eşlerin konut üzerindeki tasarruf hakkını kısıtlayarak hakları korumayı amaçlayan kanuni bir uygulamadır.
Aile Konut Şerhi Nasıl Konulur ?
Aile konut şerhini koymuş olan eş Web Tapu üzerinden talebini girerek randevu oluşturur ve Tapu ve Kadastro Müdürlüğünden gelecek randevu mesajına göre bizzat kendisi gider. İşlemin gerçekleşmesi için ibraz edilmesi gereken belgeler şunlardır;
• Aile konutu şerhi dilekçesi
• Evlilik cüzdanı
• Başvuran tarafa ait T.C. kimlik numarasının bulunduğu nüfus cüzdanı
• Vukuatlı nüfus kayıt örneği
• Söz konusu meskenin aile konutu olduğunu gösteren, muhtarlıktan alınacak belge.

Aile Konutu Şerhi Nasıl Feshedilir?

Aile konut şerhini koymuş olan eş Web Tapu üzerinden talebini girerek randevu oluşturur ve Tapu ve Kadastro Müdürlüğünden gelecek randevu mesajına göre bizzat kendisi gider. İşlemin gerçekleşmesi için ibraz edilmesi gereken belgeler şunlardır;
• Başvuran tarafa ait T.C. kimlik numarasının bulunduğu nüfus cüzdanı
• Muhtarlıktan ya da Belediyen alınmış evin konut, aile evi olduğunu kanıtlayan belge.

Emlak sektörünü yakından takip edenlerdenseniz ya da emlak sektöründe çalışanlardansanız bilirsiniz ki ilanlarda ne kadar cok ayrıntı paylaşılırsa o kadar başarılı olunuyor. Kiralık ya da satılık arayanlar aradıkları gayrimenkulun önce fiyatına sonra fotoğraflarına bakarlar, daha sonra konum ve acıklamalar gelir. Günümüzde kullanılan teknolojik araçlar ile ilanlarımızda fark yaratıp daha iyi hizmet sunabiliyoruz. 360 derece çekim için kullandığımız arac evin icindeymişçesine her yönü görebilme imkanı veriyor. Bu şekilde hem odaların enini boyunu hem de çaplı olup olmadığı daha iyi görülüp seçimlerimize yardımcı oluyor. Bunun yanında kullandığımız Drone aracı ile evin içine ve bulundugu konuma guzel bir yolculuk yapabiliyoruz. Gayrimenkullerde konum özellikle arsa, tarla, fabrika gibi buyuk taşınmazlarda önem taşır. Yine yazlık, okul, hastane gibi taşınmazlarda da guzel bir Drone çekimi ile gayrimenkulle ilgilenenlere büyük kolaylık sağlanabilinir. Biz de Peak Gayrimenkul olarak bu teknolojik araçların faydalarını bilerek ve uygulayarak yetki belgeli tüm taşınmazlarımız için kullanıyor ve satıcı ve alıcılarımızın hizmetine sunuyoruz.
NİCELİK Mİ? NİTELİK Mİ? NİCELİK DEĞİL, NİTELİK..

NİCELİK Mİ?, NİTELİK Mİ?, TİCARET TAŞINMAZ YETKİ BELGELİ, OFİS OLARAK, TABİKİ NİTELİK DİYORUZ..

NİCELİK Mİ ?, NİTELİK Mİ ?,
TİCARET TAŞINMAZ YETKİ BELGELİ, OFİS OLARAK,
TABİKİ NİTELİK (KALİTE) DİYORUZ ..
T.T.Y BELGESİ İSTENMESİ İLE EMLAK OFİSLERİ, NİTELİKLERİNİ SAĞLAMAYA ÇALIŞIYORLAR.
BİZ DE PEAK GAYRİMENKUL OLARAK NİTELİK ‘DEN (KALİTEDEN) ÖDÜN VERMEDEN
TAŞINMAZ TİCARET YETKİ BELGELİ LİSANLI OFİS OLARAK, HİZMET İÇİN BURADAYIZ.

SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİM ?